Merkez: Gazimuhtar Paşa Bulvarı 1 Nolu Cad. No:12 Şehitkamil/Gaziantep ( Buhara İşmerkezi Altı )
Şube: Küçük Sanayi Sitesi B Blok 65 Nolu Cadde No;14 Şehitkamil/Gaziantep
Merkez: 0535 874 80 83 Küçük Sanayi Şubesi: 0542 416 03 82

Anahtarcı Çilingir

Anahtarcı çilingir, çilingirler, anahtarcılar, anahtarcı-çilingir hizmetleri konusunda, sıkça sorulan soruları ve Anahtarcı çilingir İbrahim Yılmaz’ın yanıtlarını bu bölümde bir araya getirdik. Anahtarcı Çilingir için başka sorunuz olursa lütfen bize yazın. O soruları da yanıtlayalım.

Soru: Kimlere Çilingir denir?

Yanıt:  Çilingirler ve Anahtarcılar Odası‘na kayıtlı, sadece çilingir olarak çalışan, çilingirlik işini meslek olarak seçmiş şahıslara çilingir denir.

Soru: Çilingir ne iş yapar?

Yanıt:  Çilingir, genel olarak,

- Kilit açar; anahtarı kaybolmuş, bozulmuş, içinde kırılmış, kapalı kalmış tüm kilitleri ve çelik kasa, çelik kapı, çekmece ya da oto kilit gibi aklınıza gelebilecek her kilidi açma ehliyetine sahip kişidir.
- Kapalı kalmış, anahtarı kaybolmuş kilide anahtar yapar.
- Her türden kilidin tamir ve bakımlarını yapar.
- Kilit şifrelerini değiştirir.
- Kilide barel takar. 
- Adli durumlarda görev verilirse vaka çözümü (kapı açma) ve bilirkişilik yapar.

Soru:  Anahtarcı nedir peki, ne iş yapar?

Yanıt: Anahtarcı genel olarak;

- Anahtar kopyalar
- Anahtar kodlar, 
- Anahtar “chip” kontrolü yapar.

- Anahtar yapımı esnasında oluşmuş arazları düzeltir
- Maymuncuk yapar
- Adli durumlarda görev verilirse vaka çözümü (anahtar yapımı) ve bilirkişilik yapar.
- Anahtarcı, anahtar tamiri, anahtar değişimi işlerini ve kilit anahtar satışını yapar. Anahtarla ilgili her tür sorunu, anahtarcı çözer.

S: Anahtarcı ile çilingir ya da anahtarcı-çilingir aynı şey midir?

Y: Çilingirler ve Anahtarcılar odasına kayıtlı bir bireyin aslında birbiriyle bağlantılı iki ayrı uzmanlık alanı vardır. Her tür anahtar yapımı (anahtarcı) ve her tür kilit açma (çilingir). Bu nedenle de iki kimliği vardır: anahtarcı ve çilingir. Bu tanımlamaların hepsi aynı mesleği belirtmek için kullanılır.

S: Anahtarcı-çilingir mesleği zor mudur?

Y: Anahtarcı çilingir, mesleğinin “hizmet sektörü” olduğunun bilinciyle hareket etmelidir. Anahtarcı çilingir olmayı gönüllü olarak seçen şahıs için, işini hakkı ile yapmak önemlidir. Anahtarcının kulağı kiriştedir. Yani anahtarcı, her an saat kaç olursa olsun çilingir  ihtiyacı olan birinden telefon gelip işe gidebileceğini bilir. Biz de hayatımızı anahtarcı olduğumuz gerçeğine göre düzenlediğimizden kendimize nöbetçi anahtarcı diyoruz ve anahtarcı olarak herhangi bir sorun yaşamıyoruz.

S: Peki nasıl anahtarcı çilingir olunur? İsteyen herkes anahtarcı çilingir olabilir mi?

Y: İstek tabii ki önemlidir. Ama tek başına yetmez. Biz anahtarcı ustasının yanında çıraklıktan anahtarcı kalfalığına ve anahtarcı ustalığına çıktık. Şimdi anahtarcı çilingir meslek kursları var. Ama bu işi isteyen kişinin mekanik yatkılığı ve anahtarcı beyni olmak zorundadır. Hiçbir şey olamayan anahtarcı da olamaz! Anahtarcı çilingirin elleri beceriklidir. Pratik zekası yüksektir. Sabırlıdır. Anahtarcı çilingir, 9-5 çalışmaz. Anahtarcı çilingir olmak isteyenler bu işe, işinin meşakkatli olduğunu bilerek niyetlenmeliler. Yoksa hiç bulaşmamalı!

Merkez: Gazimuhtar Paşa Bulvarı 1 Nolu Cad. No:12 Şehitkamil/Gaziantep ( Buhara İşmerkezi Altı )
Şube: Küçük Sanayi Sitesi B Blok 65 Nolu Cadde No;14 Şehitkamil/Gaziantep
Merkez: 0535 874 80 83 Küçük Sanayi Şubesi: 0542 416 03 82 Merkez: 0342 215 11 74 Küçük Sanayi Şubesi: 0342 232 58 92